برای درمان لکنت زبان چه باید کرد

برای درمان لکنت زبان چه باید کرد

برای درمان لکنت زبان چه باید کرد تا برای همیشه از شر آن خلاص شد. لکنت نوعی اختلال گفتاری است که برای گوینده و شنونده مشکل ایجاد می کند. علائم اصلی این بیماری تکرار اولین حرف کلمه، کشیدگی صداهایی مثل آ یا یی، مکث روی کلمات و قفل شدن است. اغلب جنس مذکر بیشتر از مونث دچار لکنت می شوند. در سنین 2 تا 6 سالگی احتمال بروز لکنت وجود دارد. کودک در این سنین در حال تکامل قدرت تکلم خود  است و  در حالت ناراحتی و هیجان زدگی ممکن است علائم لکنت زبان را در گفتار نشان دهد. در صورتی که کودکان بالای 6 ماه است که مبتلا به  لکنت اند باید درمان بدون اتلاف وقت شروع شود. البته این بدین معنی است که زیر 6 ماه درمان انجام نشود هچه زودتر درمان شروع شود بهتر و نتایج مثبت زودتر به دست می آید. یادتان باشد تا قبل از سن 6 سالگی زمان طلایی درمان آنها است.

برای درمان لکنت زبان چه باید کرد ؟

گاهی اوقات به جز علائم اصلی، کودک علائم ثانویه لکنت را بروز می‌دهد و جهت رد شدن از  وقفه های بین صحبت‌هایش علائمی مثل چشمک زدن، تنفس سریع،  تنش های صورت، لرزش لب و غیره را نشان می دهد. برای درمان لکنت باید از سنین کودکی درمان را شروع کرد. درمان هایی که برای فرد دارای لکنت می توان انجام داد در ادامه بررسی می‌شود.

گفتار درمانی

 در پاسخ به  والدین دارای کودک لکنت دار که می پرسند برای درمان لکنت زبان چه باید کرد؟ اولین جواب گفتار درمانی است. حضور کودک در جلسه گفتار درمانی کمک می کند مشکل سیستم تکلم او و نوع لکنت در او تشخیص داده شود. سپس بر اساس نوع لکنت و شدت آن روش درمانی صحیح انتخاب می‌شود. الگوهای گفتاری صحیح به کودک در قالب داستان گویی، بازی و غیره آموزش داده می شود. با کمک تکنیک ‌هایی روش صحیح روان صحبت کردن مثل مکث و کاهش سرعت گفتار به کودک دارای لکنت توسط گفتار درمانگر آموزش داده می‌شود.

همین الان برای درمان لکنت زبان + 15 دقیقه مشاوره رایگان اقدام نمایید.
اگر نمی دانید از کجا باید شروع کنید ما اینجا هستیم تا شما را راهنمایی کنیم پس برای شروع فقط کافیست فرم زیر را در چند ثانیه تکمیل کنید.

برای دریافت 15 دقیقه مشاوره رایگان فرم ذیل را تکمیل نمایید.

بعد از پر کردن فرم زیر منتظر تماس همکاران برای مشاوره و نوبت دهی باشید.

تمرینات خانگی لکنت زبان

برای درمان لکنت زبان چه باید کرد؟ مهمترین مرحله درمان لکنت کمک و حمایت والدین است. از آنجایی که ملاک، شروع درمان در سنین کودکی است والدین نقش مهمی در درمان فرد دارند. محیط خانه باید آرام باشد. ترس و هیجان زیاد لکنت در کودک را تشدید می کند. والدین باید هنگام صحبت کردن کودک با آرامش این کار را انجام دهند و تماس چشمی خود را حفظ کنند. کلماتی که کودک قادر به بیان آنها نیست و یا روی آنها مکث کرده است والدین نباید تکمیل و تصحیح کنند. والدین باید هنگام صحبت کردن از لحن صدای آهسته و شمرده، همراه با عبارات و جملات کوتاه استفاده کنند. این کار کمک می‌کند کودک به تقلید از آنها بتواند بر لکنت خود غلبه کند.

درمان لکنت زبان در بزرگسالی

 برای درمان لکنت زبان چه باید کرد؟ بزرگسالان مبتلا به لکنت زبان جزء 25 درصدی هستند که درکودکی درمان نشده اند. این افراد با وجود لکنت اغلب دچار گوشه گیری و انزوا می شوند. در این افراد استرس ناشی از لکنت باعث می‌شود افراد تحت دارو درمانی با داروهای آرامبخش قرار بگیرند. در کنار گفتاردرمانی جلسات روانشناسی نیز ممکن است نیاز باشد.جلسات گفتار درمانی گروهی برای افراد دارای لکنت اثرگذاری بیشتری دارد. یادتان باشد استفاده از دستگاه های ضد لکنت، منسوخ شده است.خواندن کتاب با صدای بلند، ضبط صدا و گوش کردن آن به فرد کمک می‌کند تا تمریناتش را انجام دهد.. با کمک تکنیک‌هایی که گفتار درمانگر به شما آموزش میدهد علائم اولیه (اصلی) و ثانویه لکنت نیز راحت‌تر کنترل می شود.

برای درمان لکنت زبان چه باید کرد؟

جمع بندی نهایی

در این مقاله بررسی کردیم که برای درمان لکنت زبان چه باید کرد. روش های درمانی مثل تمرین خانگی، گفتار درمانی و … به صورت ترکیبی اثرگذاری بیشتری دارند. شروع درمان از سنین کم شانس موفقیت را بالا می برد. با پیشرفت علم روش های جدیدتری برای درمان لکنت پیدا می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *