جدیدترین روش درمان لکنت زبان

جدیدترین روش درمان لکنت زبان

در این مقاله جدیدترین روش درمان لکنت زبان را بررسی می‌کنیم. درگذشته های دور برای درمان لکنت زبان از روش‌های مختلفی استفاده می شد. درقدیم برخی علت بروز لکنت را خشکی زبان می دانستند و با دارو درمانی آن را کنترل می‌کردند. در یک روش دیگر با سوراخ کردن پشت گوش و گردن فرد و سوزاندن برخی قسمتها لکنت را درمان می کردند. در چند قرن اخیر نیز با جراحی زبان و بند زیر آن تلاش می کنند تا لکنت را درمان کنند. اما هیچ کدام از این روش ها درمان قطعی برای لکنت نیست و باعث نقص در فرد می شود. امروزه ثابت شده که لکنت نوعی اختلال گفتاری است که از اعصاب نشات می گیرد و با روش‌های درمانی که در بالا ذکر شد قابل درمان نیست. برای درمان باید به روان فرد مراجعه کرد.

آشنایی با جدیدترین روش درمان لکنت زبان

جدیدترین روش درمان لکنت زبان مبتنی بر نوروفیدبک است. در این روش درمانی بیمار در درمان به صورت فعال کمک می‌کند، بنابراین درمان حاصل دائمی است. افرادی که لکنت دارند در واقع مغز آنها دچار اختلال است. در ادامه روش های درمان لکنت را به صورت خلاصه بررسی می‌کنیم.

کمپرداون جدیدترین روش درمان لکنت زبان

روش درمانی کمپرداون مناسب سنین بالای ۱۲ سال است. انواع لکنت شدید و متوسط در بزرگسالان و نوجوانان توسط این روش قابل درمان است. هدف اصلی کم کردن لکنت در تعاملات روزمره فرد است. روش درمان برای لکنت در مدل کمپرداون مبتنی بر رویکردهای حرکتی است، حتی کمی رویکردها اغراق‌آمیز هستند ولی به کمک آنها گفتار فرد تقویت می شود.

از آنجا که در این روش درمانی به بعد اجتماعی –  ارتباطی لکنت توجه نمی‌شود، بنابراین افرادی که در این زمینه مشکل دارند باید همزمان برای رفع ترس های ارتباطی خود دوره شناختی – رفتاری را نیز طی کنند تا کامل درمان شود. در این روش درمانی به کمک ابزارهایی میزان طبیعی بودن گفتار فرد چک می شود. بنابراین فرد از شدت لکنت و میزان درمان و رفع آن آگاه شود و می‌تواند خود ارزیابی انجام دهد. اصول کلی در این روش مبتنی بر سنجش شدت لکنت توسط خود فرد و کنترل مناسب گفتار در ادامه درمان است.

عوامل بروز لکنت

آشنایی با مراحل درمان به روش کمپرداون

جدیدترین روش درمان لکنت زبان کمپرداون شامل چهار مرحله کلی است. در مرحله اول مولفه‌های اصلی درمان به فرد آموزش داده می‌شود. سپس در مرحله بعد به فرد کمک می‌کنند که گفتار فاقد لکنت را یاد بگیرد و آن را در مرحله سه در مکان های مختلف به جز کلینیک تعمیم دهد. در مرحله چهار فرد به حدی می رسد که می تواند لکنت خود را کنترل کند و وارد فاز تثبیت می‌شود.

آشنایی با روش افزایش روانی جدیدترین روش درمان لکنت زبان

افزایش روانی برنامه درمانی لکنت مخصوص بزرگسالان است که دارای دو فاز فشرده و تثبیت می باشد. در فاز فشرده که سه هفته طول می کشد فرد هر روز چهار ساعت ونیم در کلینیک جلسه درمانی دارد و ۵ روز در هفته باید مراجعه کند. در خانه نیز روزی دو ساعت تمرین برای هفت روز هفته انجام می دهد. برای تثبیت لازم است ۱۱ ماه فرد ۱۷ جلسه درمانی یک ساعته را طی کند. زمان مراجعات به درخواست فرد تنظیم می شود. در این ۱۱ ماه باید فرد روزی یک ساعت در خانه تمرین کند. تمرین در خانه با ضبط صدا همراه است. صدای ضبط شده در جلسات درمانی چک می شود تا مشکلات گفتاری کشف و رفع شوند.

جمع بندی نهایی

جدیدترین روش درمان لکنت زبان شامل روش هایی است که در عصر اخیر بیشترین تاثیرگذاری را بر افراد دارای لکنت داشته اند. روش های درمانی مختلفی برای رفع لکنت وجود دارد که فرد باید متناسب با شرایط خود درمان مناسب را انتخاب نماید.

درمان لکنت زبان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *