لکنت زبان ناگهانی در کودک 4 ساله

لکنت زبان ناگهانی در کودک 4 ساله

لکنت اختلال گفتاری است که در بسیاری از کودکان به شکل ناگهانی آغاز می شود.در این مقاله تصمیم داریم به این سوالات پاسخ دهیم : بعد از شروع لکنت چه کار کنیم ؟ آیا لکنت خود به خود خوب می شود ؟ برای درمان لکنت زبان ناگهانی در کودک 4 ساله از چه برنامه هایی استفاده می کنیم ؟

لکنت یک اختلال گفتاری است که در کودکی اغاز می شود بین سنین 2 تا 6 سالگی غالبا زمانی که کودک خیلی روان صحبت می کند و والدین انتظار شروع لکنت را ندارند. طبق مدل ظرفیت و تقاضا ، لکنت زمانی آغاز می شود که تقاضاها از کودک برای روان صحبت کردن از ظرفیت کودک بیشتر باشد . یک ظرف را در نظر بگیرید که بیش از حد در آن آب بریزیم ، در نهایت این آب سرریز می شود . شروع ناگهانی لکنت هم دقیقا مانند سرریز شدن آب از ظرف خیالی مثال ما است .

بعد از شروع لکنت چه کار کنیم ؟

والدین به دنبال علت هستند ، چه شد که این موضوع شروع شد ؟ آیا ما مقصریم ؟ آیا نباید دوزبانه اش می کردیم ؟ آیا نباید تنبیه می کردیم و سرش داد می کشیدیم ؟آیا نباید به سرکار می رفتم و همیشه در کنارش می بودم ؟ واقعیت این است که هیچ یک از این عوامل علت لکنت نیستند !

در اولین قدم سعی کنید اطلاعات خود را بالا ببرید.

آگاهی از یک موضوع ناشناخته ، ترس و اضطراب ما را کمتر می کند. سعی کنید اطلاعات را از منابع معتبر دریافت کنید. از متخصصین متبحر در این حوزه یعنی گفتاردرمانگرهای با تجربه در حیطه ی لکنت.

در گام بعدی سعی کنید اوضاع را تحت کنترل بگیرید.

 سخت است که کودک من لکنت کند و من صبور و آرام باشم . اما با اضطراب ما و اشک ریختن لکنت کودک ما بهتر نخواهد شد چون کودک احساس خطر می کند. بهتر است با یک روانشناس صحبت کنید تا صحبت های شما را بشنود و اضطراب شما را تعدیل کند.

از رشد لکنت جلوگیری کنید!

در مراحل بعدی سعی کنید فعالیت هایی را انجام دهید که موجب کاهش شدت لکنت می شود و هم اینکه از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

با کودک طوری برخورد کنید که انگار اتفاق خاصی نیفتاده است. سبک فرزندپروری خود را تغییر ندهید و سعی نکنید هرچیزی که خواست فراهم کنید.

وقتی لکنت اتفاق می افتد سعی کنید به چشمان کودک خود نگاه کنید.

گفته های او را تکمیل نکنید.

به او نگویید: آروم بگو ، یواش بگو ، از اول بگو ، عجله نکن ، تا درست نگی نگاهت نمی کنم !!! 

برای درمان لکنت کودکان چه کنیم ؟

از صحبت کردن با افراد غیر متخصص خودداری کنید. توصیه به استفاده از تخم کبوتر،صبر کردن برای اینکه خودش خوب شود، طب سنتی، طب سوزنی، مراجعه به دعانویس !!! مراجعه به روانشناس کودک قبل از مراجعه به گفتاردرمانی، مراجعه به افراد شیاد در حیطه ی لکنت ( شبیه سازی ذهن) . تنها زمان طلایی را از شما می گیرد.

سعی کنید تا زمانی که با یک گفتاردرمانگر متبحر ارتباط بگیرید ، سرعت گفتار خود را کاهش بدهید و پایین بیاورید.

در جملات خود از مکث بیشتری استفاده کنید برای مثال بین هر 4 کلمه یک مکث قرار دهید.

از بازی های غیرکلامی بیشتری استفاده کنید بازی هایی که کودک مجبور به صحبت کردن نباشد و اضطراب کمتری را تجربه کند برای مثال ( شن بازی ، گل بازی ، آب بازی ، رنگ انگشتی و …)

سعی کنید روزانه یک تایم ویژه حداقل 15 دقیقه ای برای کودک قرار دهید . هم پدر و هم مادر.

روتین روزانه ی کودک را ثبت کنید تا متوجه شوید چه عواملی روی شدت لکنت کودک شما اثرگذار است.

اگر کودک شما بیش از 60 دقیقه کارتون و تبلت و …می بیند ، اسکرین تایم را کاهش دهید تا شاهد بهبود خلق کودک شوید . از طرفی اگر از افرادی هستید که برای کودک کارتون های زبان انگلیسی قرار می دهید ، فعلا مشاهده ی این کارتون ها را متوقف کنید.

سعی کنید خواب کودک خود را تنظیم کنید.

در انتها بعد از تحقیق و مشورت با یک درمانگر تخصصی لکنت ارتباط بگیرید تا  کودک شما ارزیابی جامع شود.

چه برنامه های درمانی برای لکنت زبان ناگهانی در کودک 4 ساله مناسب است ؟

درمان لکنت باید بر اساس برنامه های درمانی جدید و موثر و علمی باشد. نمی توانیم ازتکنیک هایی مانند کشش صداها و کشیده گویی اغراق امیزو فوت کردن در بادکنک استفاده کنیم وانتظار بهبود لکنت را داشته باشیم.

 از درمان هایی که دراین سن استفاده می شود می توان به برنامه ی Restart-DCM ، PCI،  LP،Westmead اشاره کرد . هر برنامه اصول و قواعد خاص خود را دارد که پس از ارزیابی کودک شما ، یک برنامه ی درمانی مناسب برای او انتخاب خواهد شد.

به یاد داشته باشید درمان لکنت یک کودک 4 ساله به احتمال بسیار زیادی قطعی خواهد بود. پس به امید بهبودی خود به خودی درمان را به تعویق نیندازید.

مشاوره ی رایگان :

اگر مشکوک هستید که کودک شما لکنت دارد یا ناروانی طبیعی ، یک ویدیو 3-5 دقیقه ای از صحبت کردن کودکتان را به لینک زیر ارسال کنید که دراولین فرصت توسط متخصصین تیم خانه ی لکنت بررسی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *