ده راهکار کاربردی برای ذوب شدن کوه یخ لکنت

لکنت یکی از سخت ترین اختلالات از جهت درمان است چون که فراتر از یک ناروانی است.آسیب شناس گفتار و زبان ، لکنت را  به سه بخش تقسیم می کند:

 • موارد خلقی:احساسات و عواطف که لکنت را همراهی می کنند.(A)
 • معقوله های رفتاری:لکنت ظاهری-جسمی-که به طور معمول ما به عنوان ناروانی در نظر می گیریم.(این مورد همچنین رفتارهای ثانویه را نیز شامل خواهد شد.)(B)
 • معقوله های شناختی:افکار منفی و باورهایی که لکنت را تداوم می بخشد.(C )

چگونه می توانیم همه ی این موارد را در درمان مطرح کنیم؟در پایین ما ده رویکرد مختلف را برای شروع آورده ایم:

کوه یخ لکنت

قیاس کوه یخ با لکنت مکانی عالی برای شروع درمان و اتصال  سه تا (A,B,C) به یک دیگر است.این مدل توسط جوزف شیهان طراحی شده است.این مدل اختلال لکنت را با کوه یخ که کشتی تایتانیک را از بین برد مقایسه می کند. زیر سطح یک کوه یخ بیشترین آسیب را به قایق وارد می کند.در این جا نحوه ی عملکرد این مدل شرح داده شده است:

 1. ابتدا با کشیدن تصویری از کوه یخ با یک بخش در سطح بالای آب و بخش دیگر در زیر آب شروع می کنیم.
 2. سطح آب به عنوان رفتارهای جسمانی برچسب گذاری می شود.این ها لکنت را همراهی می کنند و رفتارهای کلاسیک لکنت شما را تشکیل می دهند،اعم از:کشیده گویی،تکرار و قفل و همچنین رفتارهای ثانویه ی لکنت مثل پلک زدن،حرکت سر،ضربه زدن پاو…
 3. پایین کوه یخ لکنت،قسمتی که در زبر کوه یخ لکنت واقع شده است و شامل تفکرات،احساسات و تاثیر لکنت بر زندگی است.ان ممکن است شامل معقوله هایی مثل:ناامیدی،خجالت یا شرم یا عباراتی مثل کلمات جایگزین و عدم شرکت در جلسات باشد.

بعد از تکمیل این تمرین مشخص می شود که تاثیرات اساسی لکنت بیشتر احساسات و فعالیت هایی است که متاثر می شوند تا تظاهرات فیزیکی.

آموزش

بسیاری از مراجعان که برای درمان می آیند دانش کمی درباره ی لکنت دارند؛و داشتن اختلالی که درباره ی آن اطلاعات کمی دارید می تواند ترسناک باشد.

سعی کنید یک بسته ی اموزشی پیشنهاد کنید که در مورد علل،علائم،درمان و سوالات متداول لکنت صحبت کند.مراجع سپس می تواند بسته را با خانواده اش،دوستان و یا همکارانش به اشتراک بگذارد.شما همچنین می توانید از آن ها بخواهید که بسته را به شما ارائه بدهند.این یک راه بزرگ برای تمرین یک مهارت ارتباطی قوی است.همچنین رسم نمودار مکانیسم تولید صوت می تواند مفید باشد.توضیح بدهید که هر سیستم چگونه کار می کند و نقش هر کدام در لکنت چیست.راه های بسیار مختلفی برای گیر افتادن وجود دارد.از مراجع بخواهید در زمینه های مختلف با تنش بازی کند.از قفسه ی سینه  شروع کنید و به سمت لب ها حرکت کنید.تمرین کنید که کلمات را با تنش 100%  و سپس با تنش50% و نهایتا با تنش خیلی کم بگوید.

 از مونولوگ برای نظارت استفاده کنید

روی مهارت های تماس چشمی یا شروع آسان کار می کنید؟آن ها را به مونولوگ ها تقسیم کنید.تقریبا غیر ممکن است که یک مراجع در کل جلسه یک مهارت را تمرین کند.زمان سنج را تنظیم کنید ،از آن ها بخواهید که به مدت دو دقیقه صحبت کنند.دقت را اندازه گیری کرده  آن ها را با آن ها به اشتراک بگذارید.اغلب مراجعین بزرگسال می خواهند بدانند که چگونه باید اجرا کنند.به طور ویژه و واضح بگویید؛آن ها را تنها برای هدف فقط در زمان مونولوگ پاسخ گو نگه دارید.

به او کتاب هایی در مورد لکنت پیشنهاد کنید

کتاب های زیادی در مورد لکنت وجود دارد.هرهفته یک بخش را به عنوان تکلیف در منزلش اختصاص دهید سپس هفته ی بعد در مورد آن بحث کنید.از مراجع بخواهید قسمت های مورد علاقه اش را هایلایت(برجسته)کند.در این جا چند مورد  وجود دارد:

 • (توصیه هایی به افراد دارای لکنت=advice to those who stutter)از بنیاد لکنت
 • (بیرون با آن out with it= )از  Katherine Preston
 • (لکنت:داستان های الهام بخش و دانش حرفه ای  Stuttering :inspiring stories and professional wisdom =  ) ازStuttertalk

بازی جدول موضوعات

این یک فعالیت است که به طور منظم در جلسات Toastmasters انجام میشود.این فعالیت برای گروه افراد دارای لکنت بهترین است،ولی برای هر جلسه می تواند اصلاح بشود.

 • از مراجعان بخواهید که سه موضوع را روی کاغذهای کوچک بنویسند.این موارد می توانند از هر چیز مبهمی مانند(سیب زمینی)گرفته تا موارد خاص تری مانند(در موردجالب ترین تعطیلاتی که رفته اید بگویید)باشد.
 • هر مراجع سه تا نظر می نویسند و در کلاه یا فنجان خود قرار می دهند.
 • فرد اول موضوع را نقاشی می کند.آن ها باید دو الی سه دقیقه در مورد این موضوع صحبت کند .به نوبت همه ی مراجعان این کار را تکرار می کنند.

بنویسید

این ساده و در عین حال  یک فعالیت قدرتمند  است.آیا مراجعی دارید که نمی تواند صحبت کردن در مورد یک تجربه ی منفی ای که در کارش داشته را متوقف کند؟در مورد مراجع که به نظر می رسد که نمی تواند اضطراب ناشی از بیرون رفتن از قرار را کنار بگذارد چطور؟

 • همانطور که مراجع صحبت می کند،یادداشت کنید.افکار (اظهارات اعتقادی)و احساسات آنها(من احساس می کنم….)را بنویسید.دیدن افکار خود بر روی کاغذ می تواند به رفع آن کمک کند.
 • از مراجع بخواهید چشمان خود را ببندد و یک رویداد تحریک کننده را مجسم کند.سپس از آن ها بخواهید هر ان چه را که دیده اند،شنیده اند،بو کرده اند،تجربه کرده اند و …. را بنویسند.وقتی کارشان تمام شد از آن ها بخواهید که کاغذها را دسته کرده و بیرون بیاندازند.

از اتاق درمان بیرون بروید

به کافه،پارک،فروشگاه .یا هرجایی که مراجع با افراد جدید می تواند صحبت کند،بروید.قبل از شرو  یک سلسله مراتب ترس ایجاد کنید که شامل لیستی از افراد و موقعیت هایی است که از کم ترین تا ترسناک ترین آن ها مرتب شده است.به عنوان مثال (همسر)ممکن است در پایین ترین حد،(صحبت با مردم عادی)در حد متوسط و (رئیس)در حد بالا و زیاد است.این امر بسیار مهم است که قبل از خروج از اتاق درمان انجام شود.شما نباید با چیز خیلی ترسناک شروع کنید.هنگامی که خارج از غضای درمانی هستید،به مراجع پیشنهاد کنید موارد زیر را امتحلن کند:

 • از مردم راهنمایی بخواهید.
 • به افراد حاضر در پارک نظر سنجی لکنت بدهید.من معمولا یک نظرسنجی ایجاد می کنم که سوالات زیر را دارد:
 • فکر می کنید علت لکنت چیست؟
 • آیا هنگامی که با فرد دارای لکنت حرف می زنید احساس شرمندگی می کنید یا این که راحت هستید؟
 • آیا فرد دیگری را می شناسید که لکنت داشته باشد؟

فقط به خاطر بسپارید که همیشه فعالیت را با مدل سازی شروع کنید.

آموزش(برنامه ریزی احساس)

این ایده از درمان اجتناب برای کاهش لکنت ناشی می شود.دو ناراحتی یک احساس اجتناب نا پذیر برای افرادی است که لکنت دارند.به جای تلاش برای مبارزه با ان از مراجعان بخواهید که برای احساس خجالت و ناراحتی شان برنامه ریزی کنید.مخصوصا برای ارائه در کلاس  یا کار،که درآن ناراحتی سریع پیش می آید مفید است.ابتدا از این مهارت شناختی در مکالمه در اتاق درمان استفاده کنید.

افراد دارای لکنت را در یک اتاق قرار دهید

مراجعان متعددی لکنت دارند؟آن ها را کنار هم قرار بدهید.

 • آن ها را به انجمن بین المللی لکنت یا ( FRIENDS)انجمن بین المللی افراد جوان دارای لکنت ارجاع دهید.هر دوی این تشکیلات،کنفرانس های سالانه برای افراد دارای لکنت برگزار می کنند و NSAدارای بخش های محلی در سراسر کشور است.
 • گروه لکنت را با مراجعان مشابه شروع کنین.به عنوان مثال گروه لکنتی که شامل نوجوانان است،گروه متخصصان جوان و گروه زنان دارای لکنت.
 • فقط دو مراجع لکنت دارند؟میزبان دو نفره!سوالات میدانی یا بحث کردن،تعدادی تمرین گفتار داشته باشید و تکنیک های گفتاری را بازی کنید.

فقط گوش کنین

لکنت سخت است!گاهی اوقات ما پاسخ نداریم. گوش دادن همدلانه ، تأیید تجربیات مشتریان و فراهم آوردن فضایی امن برای به اشتراک گذاشتن تلاش هایشان مهمترین کارهایی است که می توانید انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *