علت لکنت زبان ناگهانی کودک سه ساله

علت لکنت زبان ناگهانی کودک سه ساله

چرا کودک 3 ساله ام به طور ناگهانی دچار لکنت شده است؟ علت لکنت زبان ناگهانی کودک 3 ساله ام چیست؟ آیا لکنت زبان ناگهانی کودک 3 ساله ام خود به خودخوب می شود؟ چه عواملی سبب بروز لکنت در کودک من شده است؟ چه عواملی در ایجاد لکنت نقش دارند؟ و… در این مقاله به سوالاتی از این قبیل پاسخ خواهیم داد.

به یاد داشته باشید که اصطلاح “لکنت زبان” نادرست است زیرا لکنت یک اختلال گفتاری است و با زبان به عنوان یک عضو از بدن، ارتباطی ندارد. لکنت یک اختلال گفتاری است که در آن جریان گفتار به دلیل تکرار وکشیده شدن غیر ارادی صدا ها، هجا ها، کلمات یا عبارات و همچنین مکث های غیرارادی یا قفل ها مختل می شود. لکنت غالبا بین سنین 2 تا 5 سالگی – که سن رشد زبان – است شروع می شود.

علت لکنت زبان ناگهانی کودک سه ساله

حدود 5 درصد از همه کودکان دوره ای از لکنت را پشت سر می گذارند که شش ماه یا بیشتر طول می کشد. سه چهارم کسانی که شروع به لکنت می کنند تا اواخر دوران کودکی بهبود می یابند و حدود 1 درصد از این جمعیت را با مشکل طولانی مدت مواجه می کنند. به نظر می رسد نسبت جنسیتی برای لکنت در شروع این اختلال برابر است، اما مطالعات نشان می دهد که در میان آن دسته از کودکانی که به لکنت ادامه می دهند، یعنی در سنین مدرسه، تعداد پسرانی که به لکنت ادامه می دهند، سه تا چهار برابر تعداد دخترانی است که به لکنت ادامه می دهند. عوامل زیر می تواند پیش بینی کند که لکنت مزمن می شود یا احتمال بهبود خود به خودی دارد:

سابقه خانوادگی

 در حال حاضر شواهد قوی وجود دارد که تقریباً نیمی از کودکانی که لکنت دارند، یکی از اعضای خانواده شان لکنت دارند. اگر آن عضو خانواده هنوز لکنت داشته باشد، خطر این که کودک واقعاً به جای داشتن ناروانی طبیعی لکنت داشته باشد، افزایش می یابد. اگر یکی از اعضای خانواده در کودکی لکنتش بهبود یافته باشد، احتمال بیشتری برای بهبودی وجود دارد.

سن شروع

کودکانی که لکنتشان قبل از سه و نیم سالگی شروع می شود، احتمال بیشتری برای بهبودی دارند.

مدت زمانی که از شروع گذشته

اگر کودک بیش از 6 ماه لکنت داشته باشد، احتمال بهبود خود به خودی کمتر و نیاز به درمان ضروری است.

جنسیت

بهبودی خود به خودی در دختران بیشتر از پسران است. در واقع به ازای هر دختری که لکنت دارد، سه تا چهار پسر به لکنت ادامه می دهند. چرا این تفاوت وجود دارد؟ به نظر می رسد که در دوران کودکی، تفاوت های ذاتی بین توانایی های گفتاری و زبانی پسر و دختر وجود دارد.

سایر عوامل گفتاری و زبانی

کودکی که به وضوح و با خطاهای گفتاری کمی صحبت می کند، نسبت به کودکی که اشتباهات گفتاری او درک گفتارش را دشوار می سازد، احتمال بهبود خود به خودی بیشتری دارد.

علامت های لکنت زبان ناگهانی کودک سه ساله

لکنت کودکان علایم متعددی دارد اما لکنت ، تکرار، قفل و کشش سه علامت اصلی هستند . رفتارهای اضافه ای مانند فشردن چشم یا تحت فشار قرار دادن بدن مانند مشت کردن دست ها، تیک صورت تکان دادن سر و… از علامت های ثانویه لکنت هستند. تمام علایم لکنت را می توانید در پست ( علایم لکنت کودکان) مشاهده کنید.

هم چنین اگر مشکوک هستید که کودک  شما دارای لکنت است یا خیر می توانید یک ویدیو 3 تا 5 دقیقه ای از صحبت کردن کودکتان ارسال کنید تا به طور رایگان در اسرع وقت توسط متخصصان تیم خانه ی لکنت بررسی شود و نتیجه خدمت شما ارسال گردد.

علت لکنت:

لکنت یک اختلال چند فاکتوری است ( یعنی چندین عامل میتواند در ایجاد و بروز آن نقش داشته باشد. ) علت لکنت به طور دقیق مشخص نشده است؛ اما شواهد نشان داده که ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی می‌تواند باعث ایجاد و بروز لکنت شود.

متخصصین ژنتیک دریافته ‌اند که احتمال ارثی بودن لکنت وجود دارد و شاهد این مسئله مطالعات حاصل از بررسی دو قلوها است. در برخی موارد آسیب مادرزادی به مغز می تواند یک عامل مستعد کننده لکنت باشد. با این حال برای تعداد زیادی از کودکان دارای لکنت نه سابقه خانوادگی دیده شده است و نه شواهدی از آسیب به مغز.

زمان شروع لکنت در کودکان در سنین ۲ تا ۵ سالگی می باشد که در همین زمان کودک در حال فراگیری گفتار و زبان است. در این زمان کودک در معرض تلاش برای یادگیری صحبت کردن و تنش های ناشی از رشد است که همین موارد ممکن است عامل ایجاد تکرار ها و کشیده گویی‌ ها باشد.

برخی مطالعات تصویربرداری نشان داده که تفاوت در ساختار و عملکرد مغز ( مخصوصا درمناطق شنیداری و حرکتی ) کودکانی که دارای لکنت هستند در مقایسه با کودکان روان  وجود دارد.

آیا لکنت کودکان قابل درمان است ؟

خوشبختانه بله !

درمان در سنین کودکی قطعی است  زیرا لکنت اختلالی است که وابسته به عملکرد مغز می باشد و در کودکان دستکاری و ایجاد تغییر در مغز بسیار ساده تر از بزرگسالان است و احتمال بازگشت لکنت در کودکان بسیارکمتر از بزرگسالان است.

در سنین کودکی فرایندی به نام نوروپلاستیسیتی یا انعطاف پذیری عصبی وجود دارد که طی آن در ساختار و سازماندهی مغز تغییراتی در اثر تجربه، یادگیری، و سازگاری رخ می دهد. گفته می شد این فرایند در سنین کودکی بروز می کند اما تحقیقات جدید نشان داده اند که در بزرگسالی برخی جنبه های مغز نیز قابل تغییرند. باید بدانید در سنین پایین تر این انعطاف پذیری بسیار زیاد می باشد. درنتیجه تاثیر درمان با افزایش سن کاهش می یابد و درمان لکنت مزمن، سخت تر و زمان بر تر است.

درمان لکنت کودکان چقدر زمان می برد؟

درمان لکنت کودکان  برای هر کودکی با کودک دیگر متفاوت است و به عوامل متفاوتی بستگی دارد. میانگین درمان لکنت کودکان طبق تجربه حدودا بین 6 الی 9 ماه می باشد.

2 دیدگاه دربارهٔ «علت لکنت زبان ناگهانی کودک سه ساله»

  1. سلام يك هفته از اكنت پسرم گذشته لطفا خواهش ميكنم راهنماييم كنيد پسرم سه سال و دوماهه هست ممنونم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *