چگونه شدت لکنت کودک (خود) را ارزیابی کنیم ؟

چگونه شدت لکنت کودک (خود) را ارزیابی کنیم ؟

چرا برای ما اهمیت داردکه به شدت لکنت نمره بدهیم؟

ارزیابی بخش مهمی از درمان است و نمایان گر این موضوع است که ما در کجا قرار داریم و قرار است به کجا برسیم . هم چنین ثبت دقیق ارزیابی ها روند درمان ، مشکلات و مسایل احتمالی را مشخص می کند. درمانگر ها برای ارزیابی لکنت از مقیاس های کیفی و کمی متعددی استفاده می کنند اما در روند فعالیت های بالینی ، محدودیت تایم و مشارکت خانواده و افراد غیر متخصص با لکنت ، ما را به این سمت سوق می دهد که از ابزارهای ساده ، قابل فهم ، منعطف و سریع تر و در دسترس تری استفاده کنیم . یکی از این مقیاس های با اعتبار بالا ، مقیاس نمره دهی شدت لکنت است ، severity rating که اختصارا با عنوان SR مشخص می شود . این مقیاس یک مقیاس کیفی و ادارکی است . به این معنی که وقتی از شما خواسته می شود به شدت لکنت خود یا کودک خود نمره ای بدهید ، نیازی به شمارش چیزی نیست ! بیایید با هم یک امتحان ساده انجام دهیم ، لطفا همین الان به میزان هوش خود از 0 ( به معنای کاملا تیزهوش) تا 9 ( کاملا کم هوش ) ، نمره ای بدهید . نمره ای که شما به هوش خود دادید ، یک نمره ی کیفی است . یعنی شما با توجه به قضاوت و درکی که از جمع توانمندی ها و ویژگی های خود داشتید به هوش خود یک نمره دادید .

در نمره دهی شدت لکنت هم همینطور است . مقیاس SR می تواند درجه بندی های متعددی داشته باشد ، اما ما غالبا در روند بالینی از مقیاس های  ده درجه ای استفاده می کنیم ( از صفر تا نه ) صفر به این معنی که هیچ لکنتی وجود ندارد و نه یعنی شدت لکنت خیلی خیلی شدید .   هر چقدر این عدد افزایش پیدا می کند ، شدت لکنت هم افزایش پیدا می کند . به هر میزانی که لکنت برای شنونده ی غیر متخصص مشهود تر باشد و ارتباط فرد را مختل کند این عدد افزایش می یابد .

شما می توانید فایل نمره دهی SR را دانلود کرده و نمره دهی شدت لکنت را برای کودک خود ، یا خودتان ( اگر فرد بزرگسال دارای لکنت هستید ) ، انجام دهید .  

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *