لکنت زبان کودکان چه علائمی دارد

لکنت زبان کودکان چه علائمی دارد

به نظر شما آیا کودکان دارای لکنت زبان نیز می توانند شاد باشند؟ سنین کودکی پر از اشتیاق و بازی های مختلف است که همگی بیانگر میزان انرژی کودک هستند. به هر میزان که کودک بتواند بازی های گروهی بیشتری انجام دهد، شادتر است. اما آیا لکنت کودکان به آنها اجازه می دهد که بتوانند شاد باشند و با دیگران ارتباط برقرار کنند؟ اساساً لکنت یک نوع مشکل گفتاری در تکلم و یا حنجره کودک است که باعث میشود او نتواند به خوبی کلمات را بگوید. لکنت کودک، هم می تواند موقتی و هم می ‌تواند ادامه دار شود؛ اما باید بدانید که در هر دو صورت نیاز به درمان دارد. با این حال لکنت زبان کودکان چه علائمی دارد

آیا هر لکنتی را باید به عنوان لکنت زبان کودکان بدانیم؟

حساسیت والدین باعث میشود که لکنت زبان کودکان را بسیار گسترده بدانند. یعنی در هر زمان که کودک نتوانست کلمه‌ ای را به خوبی ادا کند، آن را نشانه ای برای لکنت بدانند. قطعاً هر عدم توانایی برای گفتن کلمات نمی تواند نشانه ای برای وجود بیماری لکنت زبان باشد. نشانه های خاصی وجود دارند که به راحتی می‌ توانند لکنت و حتی شدت آن را تعیین کنند. اولین راه مهم برای تشخیص لکنت در کودکان این است که کودک بتواند بدون ترس صحبت کند. کودک در زمانی که بخواهد با دیگران ارتباط بگیرد و یا نیازهای خویش را بیان کند باید بدون واهمه و نگرانی صحبت کند. آیا می دانید از چه رفتارهایی تشخیص دهید که کودک دچار ترس است یا خیر؟

ترسی که باعث لکنت کودک میشود در رفتار او مشخص است. به طور مثال دستان کودک زمانی که می خواهد صحبت کند مدام در حال تکان خوردن و یا بازی کردن با وسیله ای است. معمولاً حس اخیر در پسران با جنب و جوش و تکان خوردن زیاد همراه است. به طور کلی لکنت زبان در سنین کودکی دارای انواع مختلفی است که هر کدام قابل درمان هستند. نکته ای را باید قبل از ذکر کردن انواع لکنت بیان کنیم که مربوط به سابقه آن می شود. یعنی امکان دارد که حادثه ای، نه برای کودک بلکه برای مادر اتفاق افتاده و در نتیجه، آن اتفاق باعث لکنت کودک شده است. به طور مثال امکان دارد که مادر در زمان بارداری سکته کرده باشد و این سکته عامل ژنتیکی برای ایجاد لکنت شده باشد.

انواع لکنت زبان در کودکان

لکنت زبان در کودکان به سه نوع تقسیم می شود که هر کدام را ذکر و توضیحات مقتضی را ارائه می کنیم. انواع دسته بندی لکنت در کودکان عبارت است از:

  • لکنت رشدی (Developmental stuttering): این نوع لکنت، شایع ترین نوع در میان کودکان ۲ تا ۵ ساله است. علت ایجاد این لکنت به خاطر عدم رشد کامل کودک و یا جا ماندگی گفتار او به لحاظ سنی است.
  • لکنت نوروژنیک (Neurogenic stuttering): این نوع لکنت زمانی ایجاد می شود که اختلال مغزی و اعصاب به وجود آید. یعنی در هماهنگی میان بخش گفتار و بخش فرمان دهنده مغز اشکال به وجود می آید.
  • لکنت روانی (Psychogenic stuttering): این نوع لکنت مربوط به حالات روانشناسانه کودک است. معمولاً زمانی ایجاد می شود که کودک دچار شوک یا حالت غیر طبیعی شده باشد. به طور مثال زمانی که یکی از والدین کودک فوت کند امکان دارد چنین لکنتی ایجاد شود.
لکنت زبان کودکان چه علائمی دارد

   چه اقداماتی برای جلوگیری از علائم لکنت انجام دهیم؟

علائم لکنت زبان در کودکان مربوط به گفتار و یا صداهایی می شود که در طول روز بیان می کند. شایعترین علامتی که در کودکان دیده می‌ شود مربوط به کشیدن کلمات یا صداهاست. زمانی که کودک تان را برای بازی کردن و یا تفریح به پارک می برید به کلمات و صحبت کردن او دقت کنید. معمولاً تایمی که کودک در حال بازی و تفریح است راحت صحبت می‌ کند و می‌ توانید علائم لکنت را در او بررسی کنید. در صورتی که کشیدن کلمات و صدا ها در او وجود دارد باید به گفتار درمانی مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *