سیاه دانه و لکنت زبان

سیاه دانه و لکنت زبان

لکنت از سری اختلالات گفتاری است که به دلایل مختلفی در شخص پدیدار میشود. این اختلال میتواند کل مسیر زندگی را شخص را تحت تاثیر قرار داده و اعتماد به نفس وی را بازی دهد.(( متخصصین طب سنتی سالهاست که رابطه‌ای بین سیاه دانه و لکنت زبان کشف کرده‌اند. ایشان ادعا دارند که درمان با سیاه دانه برای لکنت امکان پذیر است)) شاید این جملات به گوشتان خورده باشد. در مطلب زیر می خواهیم درستی این مسئله را بررسی کنیم. اما شاید در این بین سوالاتی ذهنتان را درگیر کرده باشد:

  • درمان چگونه امکان پذیر است؟
  • نحوه و مقدار مصرف سیاه دانه چگونه باید باشد؟
  • آیا فاکتور سن هیچ نقشی در درمان لکنت زبان با سیاه دانه ندارد؟

در ادامه به بررسی همین سوالات خواهیم پرداخت.

چگونه درمان لکنت زبان با سیاه دانه ممکن است؟

در این بند به بررسی این مورد میپردازیم که طب سنتی چگونه رابطه ی بین سیاه دانه و لکنت زبان را تعریف میکند. به عبارتی سیاه دانه بر کدام اندام تاثیر میگذارد و تاثیرات آن چگونه است؟

((کارشناسان طب سنتی می گویند که سردی زبان و در پی آن شل شدن ماهیچه‌های آن دلیل اصلی لکنت زبان است. به عبارتی با شل شدن ماهیچه‌های زبان، این اندام به درستی در دهان نمیچرخد و باعث لکنت زبان میشود. توصیه متخصصین طب سنتی برای افرادی که به چنین عارضه‌ای دچار هستند این است که از خوردن خوراکی‌ها با طبع سرد خودداری کنند.

سیاه دانه یکی از خوراکی‌هایی است که طبع گرمی دارد. با خوردن سیاه دانه که طبع گرمی دارد میتوان لکنت زبان را درمان نمود.))

حال باید بدانید شل شدن زبان علت لکنت نیست زیرا لکنت یک اختلال گفتاری است و اصلا ارتباطی با ماهیچه زبان ندارد. پس تغییر مزاج در امر درمان لکنت راه مناسبی نیست.

نحوه مصرف سیاه دانه برای درمان لکنت زبان

شاید دستور زیر را برای درمان لکنت به شما داده باشند و گفته باشند (( این امر امکان پذیر است به شرطی که اصول و قواعد مصرف این داروی گیاهی را رعایت کنید. به عبارتی باید زیر نظر متخصص طب سنتی انجام شود.

مصرف سیاه دانه پس از ویزیت بیمار توسط متخصص طب سنتی دو دلیل اصلی دارد:

  1. ممکن است متخصص طب سنتی بیمار را معاینه کند و متوجه شود که لکنت زبان وی دلیل دیگری دارد. از این رو بجای سیاه دانه داروی دیگری را برای وی تجویز میکند. اگر بیماری به درستی تشخیص داده نشود ممکن است عواقب بیشتری داشته باشد.
  2. مقدار مصرف سیاه دانه باید توسط متخصص طب سنتی تجویز شود. چرا که او با توجه به مشخصات بیمار و سن او میزان و نحوه مصرف سیاه دانه را مشخص میکند. گیاهان دارویی نیز مانند داروی های شیمیایی دارای دزهای مشخص هستند و مصرف آنها باید اصولی باشد.))

در مورد مطلب اول باید بدانید که برنامه های درمانی لکنت با توجه به نوع، شدت، خلق و خو، سن و… انتخاب می شود و این برنامه ها با تغییر عملکرد سیستم مغزی باعث تغییر لکنت می شوند و تجویز مواد خوراکی در این فرایند کمکی نمیکند.

هم چنین این مطلب که میزان و نحوه مصرف دارو ها باید طبق تجویز متخصص صورت بگیرد کاملا صحیح است اما متخصصین درمان لکنت که گفتاردرمانگران هستند مصرف هر میزانی از سیاهدانه را برای درمان لکنت رد میکنند.

درمان لکنت زبان با سیاه دانه

پس تا این جا متوجه شدیم درمان لکنت با سیاهدانه بی اثر است زیرا که علت لکنت نقص در عضله زبان نمیباشد. سیاهدانه خواص مفید بسیاری دارد اما در درمان لکنت هیچ تحقیق علمی تاثیر سیاه دانه را اثبات نکرده است.

سایر ترکیبات دارویی

شاید پیشنهاد درمان با سیاه دانه برای لکنت به صورت ترکیبی به شما داده شده باشد. به عبارتی برای درمان لکنت زبان از ترکیب سیاه دانه با چند خوراکی دیگر استفاده میکنند و مقدار هر یک از مواد خوراکی و یا دارویی در این ترکیب را متخصص طب سنتی تجویز میکند. حال ترکیباتی که ممکن است شنیده باشید یا به از این به بعد بشنوید را در زیر نوشته ایم.

((ترکیبات دارویی با سیاه دانه برای لکنت:

  • ترکیب پودر سیاه دانه با عاقرقرحا
  • ترکیب پودر سیاه دانه با عسل

هم چنین توصیه میکنند عسلی که برای درست کردن چنین ترکیبی استفاده میکنید بهتر است عسل طبیعی و اصل باشد. در غیر این صورت تاثیر لازم را نخواهد داشت!!))

ترکیب سیاهدانه با عسل یا عاقرقرحا میتواند برای برای رشد یا تقویت سیستم ایمنی مفید باشد و حتی شاید در درمان بیماری دیگری موثر باشد اما نه سیاهدانه به تنهایی و نه ترکیب آن با عسل در درمان لکنت تاثیری ندارند و شواهد علمی و تجربه کافی در این زمینه دیده نمی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *