درمان ژنتیکی لکنت زبان

درمان ژنتیکی لکنت زبان

در این مقاله قصد داریم درمان ژنتیکی لکنت زبان را بررسی کرده و با ارائه راهکارهایی به افراد، آنها را در بهبود وضعیت زندگی و مشارکت در موقعیت های اجتماعی کمک کنیم. اما پیش از درمان ژنتیکی لکنت زبان لازم است به دو سوال متداول پاسخ دهیم.

آیا لکنت ارثی است؟

معمولاً این سوال مطرح می شود که آیا لکنت زبان ارثی است؟ درصد بالایی از افراد که دچار اختلال لکنت زبان هستند، این ویژگی به صورت موروثی به آنها رسیده است. تحقیقات نشان داده در خانواده هایی که پدر دچار این اختلال است، این ویژگی را به احتمال زیاد به فرزندان (به خصوص فرزند پسر) هم منتقل می کند.

آیا عامل بروز لکنت ژن است؟

اخیراً تحقیقاتی مبنی بر این موضوع صورت گرفته و محققان متوجه شدند که یک ژن در مغز بعضی از کودکان عامل ایجاد لکنت است. پس میتوان گفت در این گروه از کودکان، نه مشکلات روحی، نه ترس، نه موروثی بودن و نه هیچ آسیب روحی دیگری عامل بروز لکنت زبان در آنهاست؛ بلکه ژنتیک، علت اصلی اختلال گفتاری این کودکان می باشد. البته موضوع ژنتیکی بودن لکنت زبان به طور کامل به اثبات نرسیده و همچنان در دست بررسی است.

با این حال اگر ژن علت اصلی لکنت زبان باشد، باید به دنبال درمان ژنتیکی لکنت باشیم.

درمان ژنتیکی لکنت زبان چگونه است؟

لکنت ژنتیکی، علاوه بر درمان توسط کارشناس گفتاردرمانی، لازم است توسط تیمی از متخصصان ژنتیک نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

متخصص ژنتیک، ژن معیوب را شناسایی کرده و در پی درمان ژنتیکی لکنت است. در صورتی که اثبات شود ژنتیک عامل بروز لکنت می باشد، پیشنهاد می شود پیش از فرزندآوری از مشاوران ژنتیک در این باره مشاوره و کمک گرفت؛ تا کودک بعدها دچار این اختلال نشود.

متخصصان ژنتیک بر این باورند اگر دو نسخه از ژن معیوب در فرد دیده شود، احتمال مبتلا شدن به لکنت زبان بالاست. آنها مدعی هستند وجود چهار ژن در افراد، در صورتی که جهش پیدا کنند، به طور مستقیم در ایجاد لکنت زبان موثر هستند. این ژن ها در صورتی که در نوزاد شناسایی شوند، می توان تشخیص داد کدام از آنها در کودکی دچار اختلال می شوند و کدام گروه در خطر لکنت زبان قرار دارند.

درمان ژنتیکی لکنت زبان با گفتاردرمانی

روش کمکی موثر برای درمان لکنت، گفتاردرمانی می باشد. متخصص درمان لکنت زبان با برگزاری جلسات متعدد به فرد کمک می کند کلمات را درست ادا کرده و استرس و ناراحتی ناشی از اختلال گفتاری در او کاهش یابد.

تعداد جلسات گفتاردرمانی برای درمان ژنتیکی لکنت ، با توجه سن افراد متفاوت است. این جلسات برای کودکان به طور میانگین بین 3 تا 6 ماه و برای بزرگسالان از 3 ماه تا 1 سال متغیر می باشد.

گفتاردرمانی راه موثری برای درمان لکنت است. در این روش تکنیک های تنفس، کاهش استرس، تمرین های مکالمه، تکرار کلمات یا آواهایی که فرد در ادای آنها مشکل دارد و سایر تکنیک ها استفاده می شود تا در نهایت بیمار بتواند مانند یک فرد عادی صحبت کند. البته گفتاردرمانی در لکنت ژنتیکی به عنوان یک روش کمکی محسوب می شود و درمان ژنتیکی، درمان اصلی است.

دارودرمانی

برای درمان لکنت ژنتیکی، داروی به خصوصی وجود ندارد. اما می توان از داروهای کمکی با توجه به تشخیص پزشک استفاده کرد. درمان لکنت ژنتیکی در بزرگسالان نسبت به کودکان بیشتر طول می کشد.

نتیجه گیری از درمان لکنت زبان ژنتیکی

درمان ژنتیکی لکنت به طور خاص برای لکنت زبانی که ناشی از جهش ژن معیوب است استفاده می شود. در صورتی که لکنت ژنتیکی مدیریت شود، به مرور زمان کاهش پیدا کرده و فرد نه تنها مشکلی برای حرف زدن نخواهد داشت، بلکه اعتماد به نفس او افزایش پیدا می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.